Co výzkum v Bosně, kolego?
Zeptal se mne půl roku zpátky vedoucí bakalářky. Tak jsem tu: na tři týdny v Bosně, na účtu peníze z grantu a s plánem projet celou zemi a nasbírat data.
Stále si ale nejsem jistý, jestli z tohoto hraní si na výzkumníka vůbec něco vznikne. Bude to holt zápas a jestli mi zbyde chvilka, tak sem napíšu, kdo zrovna vyhrává. Držte mi palce 🤞
1.9. 2021, Michal
Proč v Bosně neukazovat na prstech číslo “3” a neučit se bosensky
20. 9. 2021
Blížím se ke konci výzkumu a dohání mne únava. Za poslední týden jsem jsem navštívil gymnázium a mluvil s jeho ředitelkou, divil se zbytečné kontrole od policie a sledoval oslavy Dne srbské národní jednoty v hlavním městě Republiky Srpska.
Červená, modrá a bílá úplně všude
Jak poznat přechod mezi Federací Bosna a Hercegovina a Republikou Srpska?
Podle vlajek.
V republice jsou vyvěšené všude - na balkónech domů, na plotech i na lampách pouličního osvětlení. Rychle se však nabízí vysvětlení.
Náhoda tomu chtěla, že do Banja Luka, hlavního města Republiky Srpska, jsme přijeli přesně v Den srbské národní jednoty, svobody a srbské vlajky. Tento svátek vznikl v roce 2020 a nedivím se, že může na Balkáně vzbuzovat nepříjemnosti. Zvlášť za válek byla totiž populární myšlenka Velikého Srbska, které by spojilo dnešní Srbsko s částmi Bosny a Hercegoviny, Černé Hory, Chorvatska a Kosova, kde všude žijí Srbové.
Podle Omara je ale tento počet vlajek v republice zcela normální i mimo jakékoliv svátky. Chtěl se vsadit, že v Banja Luce nenajdeme ani jednu Boseňskou. Nakonec se nám ale jednu najít podařilo. Na lodi kajakáře, který trénoval na řece.
Hlavně v republice Srpska neříkejte, že se učíte bosensky
Bosenština totiž neexistuje. Alespoň podle barmana v nejpopulárnějším baru v Modriči, který se na mne rozčílil poté, co jsem mu začal vysvětlovat, že "Govorim engleski, ali ja se učim bosanski". Nechtěně jsem tím vkročil přímo do centra nacionalistických ...
➡ Pokračovat ve čtení
Všechny příspěvky:
Blížím se ke konci a dohání mne únava. Za poslední týden jsem jsem navštívil gymnázium a mluvil s jeho ředitelkou, divil se zbytečné kontrole od policie a sledoval oslavy Dne srbské národní jednoty v hlavním městě Republiky Srpska.
20. září 2021
#5
S celým týmem brázdím sever Bosny. Mám za sebou druhý workshop a 10 dalších rozhovorů. Začíná se však objevovat zajímavý vzorec. Většina z aktivně participující mládeže jsou holky.
16. září 2021
#4
Rozhovorů už mám tolik, že je nestíhám zpracovávat. V Mostaru jsem se také setkal s prvním etnickým pnutím a trochou homofobie. Vše negativní ale vyvažuje nadšení z práce, kterou tu mladí lidé odvádí. Jo, a taky návštěva koncertu.
10. září 2021
#3
Mám za sebou 3 rozhovory, 21 640 přepsaných slov a jednu oslavu narozenin. První zjištění, které si z těch pár dnů v Bosně odnáším je, že být aktivní, snažit se jako mladý něco změnit a bavit se s přáteli - je v Bosně v podstatě jedno a to samé. Mnohem víc, než jak to znám z ČR.
5. září 2021
#2
Plán je jednoduchý. Odjet, hrát si na vědce, vrátit se, napsat bakalářku. Datum odjezdu se ale blíží a já jsem zoufale nepřipravený. Kde se stala chyba? Ptám se s pohledem na prázdný dokument, kde by měl být seznam návodných otázek pro plánované rozhovory. Plánuji dělat hloubkové rozhovory s mladými studenty v Bosně a Hercegovině a ano - odjíždím a nevím, na co se jích budu ptát.
29. srpna 2021
#1
Nezmeškej další příspěvek
Hned jak ho napíšu, pošle se automaticky na email. Stačí ZDE ZADAT EMAIL:
Jak se ti blog líbí?
Za možnost celou cestu podniknout vděčím Univerzitě Karlově. Mockrát díky.
Blog psaný v Notion.
Všechny fotky jsou mé vlastní.
Michal Ostrý, 2021